Pondelok – Piatok: 09:00 – 16:00

Canex Kamery s označením Explosion-Protected, Explosion-Proof a Flame-Proof: Aký je medzi nimi rozdiel?

| Axis Blog |

Publikované 2. mája 2022
Axis
Vplyv GDPR na video dohľad
21. februára 2022
Canex
Automatická ochrana perimetra rozľahlých areálov zabráni neoprávneným vstupom osôb a zvierat
30. mája 2022
Axis
Maloobchodníci majú novú superschopnosť
23. júna 2023
Hanwha
Využívanie AI na správny účel
5. decembra 2022
Canex
Ako funguje systém rozpoznávania Evidenčných čísel vozidiel
12. júna 2017
Hanwha
5 najlepších trendov video dohľadu na rok 2022
14. marca 2022

Kamery s označením Explosion-Protected, Explosion-Proof a Flame-Proof: Aký je medzi nimi rozdiel?

Kamery so stupňom ochrany: Explosion-Protected • Explosion-Proof • Flame-Proof. Aký je medzi nimi rozdiel?

Je pravda, že technologický priemysel môže byť hrozný pri vytváraní žargónu, ktorý sa zdá byť navrhnutý tak, aby skôr zmiatol, než aby priniesol jasnosť. V našom sektore sa často pýtame na otázku: „Aký je rozdiel medzi kamerami s označením explosion-protected, explosion-proof a flame-proof?”

Po pravde, odpoveď je: „Nie veľmi.“ Všetky tri pojmy v podstate znamenajú to isté a popisujú kamery, ktoré sú navrhnuté tak, aby zmiernili riziko, že samotná kamera spôsobí výbuch.

Jasnosť, nie zmätok v ochrane proti výbuchu

Vieme pochopiť zmätok. Pojem „Explosion-Proof“ by mohol byť nesprávne chápaný ako kamera navrhnutá tak, aby odolala výbuchu a zostala v prevádzke, ak by k nemu došlo (a podobne „Flame-Proof“ by mohol riskovať podobné nedorozumenie). Ale vzhľadom na rozdiel v typoch a rozsahu výbuchov a požiarov by to bolo neuveriteľne ťažké zaručiť. Navyše, aj keby bola kamera schopná odolať výbuchu, bez ohľadu na to, na čo bola namontovaná, nemusí, čo by do istej miery negovalo výhodu.

To je dôvod, prečo sa v spoločnosti Axis používa termín kamera chránená proti výbuchu (Explosion-Protected).

Prevencia explózie

Prostredia, kde existuje skutočné riziko výbuchu, sú pravdepodobne bežnejšie, než by ste si mysleli. Od sektora ropy a zemného plynu po poľnohospodárstvo a výrobu potravín; od priemyselných chemikálií po drevo, nebezpečné prostredia, kde si riziko vznietenia horľavých kvapalín, plynov a prachu vyžaduje neustály dohľad a monitorovanie.

V takýchto prostrediach môže dôjsť k výbuchu, keď sa zdroj vznietenia stretne s horľavou látkou a iskra z akéhokoľvek elektronického zariadenia by mohla potenciálne spôsobiť katastrofický výbuch. Preto sú kamery chránené proti výbuchu (explosion-protected kamery) uzavreté v odolných krytoch, zvyčajne vyrobených z nehrdzavejúcej ocele alebo hliníka, ktoré sú certifikované na ochranu pred akoukoľvek iskrou vyžarovanou z kamery.

Tu môže prísť k ďalšiemu nepochopeniu bezpečnostnej terminológie. Pojem „intrinsic safety“ sa často používa, keď sa hovorí o zariadeniach chránených proti výbuchu. Úplný výraz – „Ex i Intrinsic Safety“ – sa vzťahuje na špecifický prístup ochrany proti výbuchu, pri ktorom je elektrická energia v zariadení obmedzená na úroveň nižšiu, než je úroveň, ktorá by mohla spôsobiť iskrenie alebo obmedziť teplo v zariadení. Typicky sú však monitorovacie kamery príliš zložité a vyžadujú príliš veľa energie na použitie takéhoto prístupu. V týchto prípadoch je „Ex d“ prístupom k ochrane pred výbuchom, kde ochranu poskytuje kryt zariadenia.

Myslíme si, že je nepravdepodobné, že priemysel kamerového dohľadu začne používať našu terminológiu chránenú proti výbuchu (explosion-protected) ako globálny štandard, keďže geografická poloha ovplyvňuje používanú terminológiu. National Electrical Code definuje nevýbušnosť (explosion-proof) ako termín používaný v Severnej Amerike, zatiaľ čo ohňovzdornosť (flame-proof) je termín používaný v systéme IECEx (a teda v smernici ATEX v Európskej únii). Na čom sa však všetci zhodneme je, že lepšie pochopenie výhod zariadení s ochranou proti výbuchu môže byť len pozitívom.

Prečítajte si:

Kontaktný Formulár

Ak máte akýkoľvek problém alebo otázku, kontaktujte nás. Urobíme všetko pre to, aby ste čo najrýchlejšie získali odpoveď.

odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním poskytnutých osobných údajov

Pracovná Pozícia

Špecialista Podpory Predaja

prosíme, aby ste svoj životopis (CV) zaslali prostredníctvom portálu Profesia.sk

alebo nás kontaktovali e-mailom na adrese: ekonom@canex.sk.