Pondelok – Piatok: 09:00 – 16:00

Canex Koľko stojí zabezpečovací systém?

| Axis Blog |

Publikované 21. júla 2023
Hanwha
Hanwha Techwin predstavuje systém pre správu videa Wisenet WAVE 5.0
21. novembra 2022
Axis
Ochrana elektrických staníc termo technológiou
1. marca 2024
Axis
Analytics Maturity Model: Vytvorenie modelu zrelosti analytiky
2. júna 2023
Axis
Posilnenie bezpečnosti a ochrany letísk
9. februára 2024
Dahua
Pohľad na novú súpravu 2-vodičovej hybridnej vily EACH série Dahua: Rozšíriteľnosť, dostupnosť, pohodlie, HD video
24. marca 2023
Axis
Thermal a Radar: Pohľad tam, kde nie je svetlo
6. januára 2023

Koľko stojí zabezpečovací systém?

Pri kúpe bezpečnostného systému sa rozhodnutia často obmedzujú na cenu kamier, úložiska a inštalácie, no pri takomto prístupe to môže koncového používateľa postaviť pred veľké výzvy. Dohľadové systémy vydržia 5 až 20+ rokov, takže zhrnutie všetkých nákladových úvah na počiatočné náklady nezohľadňuje širší obraz.

V skutočnosti počiatočné náklady na nákup a nastavenie bezpečnostného systému zvyčajne predstavujú len 30% celkových nákladov, ktoré vzniknú počas životnosti systému – známe aj ako celkové náklady na vlastníctvo. Napriek tomu sa mnohí koncoví používatelia môžu rozhodovať len na základe ceny kamier. V skutočnosti sa rozhodujú len s 10-15% pohľadom na celkové náklady na bezpečnostný systém. Realita je taká, že zhruba 70% nákladov prichádza po inštalácii systému. Je smutné, že to môže byť nepríjemným prekvapením pre koncových používateľov, ktorí nezohľadnili nepriame náklady na bezpečnostný systém.

Ak si nájdete nejaký čas na premýšľanie o tom, ako sa bude systém používať, a o nákladoch spojených s týmto používaním, môže to z dlhodobého hľadiska priniesť značné úspory. Počiatočné voľby – ako napríklad typ zariadenia, ktoré sa má nasadiť – ovplyvňujú budúce výdavky, od spotreby energie až po monitorovanie a údržbu. Aj keď sa tu zameriame konkrétne na kamery, tento princíp sa vzťahuje na akékoľvek zariadenie v rámci systému sledovania. Zohľadnenie celkových nákladov na vlastníctvo Vám pomôže identifikovať otázky, ktoré by ste si mali položiť pri rozhodovaní o tom, ktorý nový bezpečnostný systém si zakúpite.

Nahliadnite za cenovky kamier

Filtrovanie je dôležitým krokom v procese nákupu: Stanovenie požiadaviek na sledovanie a dostupného rozpočtu je kľúčom k zúženiu Vašich možností. Žiaľ, príliš veľa počiatočných rozhovorov o požiadavkách sa sústreďuje len na kamery bez toho, aby sa zohľadnili širšie požiadavky systému ako celku – od spotreby energie po potreby ukladania.

Mohlo by byť lákavé zamerať diskusiu o rozpočte na kamery, a nie na to, kde bude potrebné minúť peniaze na prevádzku a údržbu týchto kamier. Bezpečnostný systém však bude musieť podporovať Vaše potreby v dohľadnej budúcnosti. Stojí za to pripomenúť, že náklady na prevádzku, monitorovanie a údržbu niektorých kamier často prevyšujú samotné zariadenia, a preto je potrebné ich pred kúpou zvážiť.

Predpovedanie nákladov na skladovanie

Ak hľadáte nový sledovací systém, je veľmi pravdepodobné, že budete musieť zvážiť, ako uložiť záznam. V priemere legislatíva vyžaduje, aby sa potenciálne dôkazy uchovávali mesiac. V niektorých regiónoch alebo prípadoch použitia je však táto doba predĺžená na 180 dní, čo robí ukladanie významným faktorom v celkových nákladoch na bezpečnostný systém.

Aby ste sa vyhli značným výdavkom na server a elektrinu po inštalácii kamier, je dôležité zvážiť rôzne náklady na ukladanie súvisiace s každým modelom kamery, ktorý zvažujete. Nákup lacnejších kamier na zníženie počiatočných výdavkov môže byť nesprávna ekonomika, ak prichádzajú s veľkými požiadavkami na úložisko, čo vás núti míňať viac na servery a energiu z dlhodobého hľadiska.

Rovnako, ak plánujete znížiť náklady na úložisko zmenšením veľkosti uloženého videa, budete musieť starostlivo vybrať správne zariadenia, aby ste zaistili, že kompresia videa neohrozí kvalitu dôkazov pixelovaním alebo rozmazaním snímok do tej miery, že nebude možné identifikovať podozrivého. Ak skončíte so záznamom nízkej kvality, ktorý nemôže slúžiť ako užitočný dôkaz, môže to v prvom rade zmariť Váš cieľ inštalácie bezpečnostného systému. Niektoré kamery sa dodávajú so sofistikovanou technológiou, ktorá dokáže vyhradiť všetky dôležité forenzné detaily, ktoré potrebujete, a zároveň znížiť požiadavky na šírku pásma a úložisko, a teda aj dlhodobé náklady. Pred inštaláciou systému sa oplatí skontrolovať akékoľvek tvrdenia o vysokokvalitnom zázname s nízkymi požiadavkami na úložisko, aby ste sa uistili, že spĺňa Vaše očakávania.

Každý súbor požiadaviek je jedinečný. Môžete napríklad vyžadovať vysokokvalitné snímky aj v tme. Zatiaľ čo niektoré kamery môžu kompenzovať nízke úrovne osvetlenia, a teda aj požiadaviek na ukladanie a nákladov, iné možnosti využívajú alternatívne technológie na optimalizáciu svetla, ktoré nemajú rovnaký rozsiahly vplyv na náklady na ukladanie. Môžu Vám dokonca pomôcť ušetriť rozpočet odstránením potreby dodatočného vonkajšieho osvetlenia.

Predvídanie všetkých nepriamych nákladov od monitorovania až po údržbu

Typ zariadenia, ktoré si vyberiete, ovplyvní náklady ďaleko nad rámec skladovania. Aby sa predpovedali celkové náklady na bezpečnostný systém, je potrebné zvážiť aj monitorovanie, údržbu a spotrebu elektriny.

Akonáhle „stlačíte čísla“, náklady sa môžu začať hromadiť pomerne rýchlo, ale rozhodujúce je, že zariadenia, ktoré si vyberiete, budú mať dominový vplyv na rozsah týchto čísel. Voľba ekonomickejších kamier a zariadení na začiatku môže viesť k závratným nepriamym nákladom. Naproti tomu výber kvalitnejších kamier a zariadení hneď na začiatku Vám môže z dlhodobého hľadiska umožniť znížiť tieto nepriame náklady na bezpečnostný systém a priniesť úspory, ktoré môžete použiť na reinvestovanie a rýchlejší rast Vášho podnikania.

Napríklad majitelia sledovacích systémov inštalovaných v náročných podmienkach, ako je námorný prístav alebo chemická továreň, môžu čeliť značným poplatkom za údržbu pri čistení slanej vody a prachu z kamier. Inováciou na sofistikovanejšie kamery, ktoré ponúkajú funkcie čistenia na diaľku alebo boli navrhnuté so samočistiacimi materiálmi a komponentmi, ako je hydrofilná kupola, môžu znížiť potrebnú údržbu – a tým aj náklady.

Premena nákupu na investíciu

Keď zvážite, ako môže Vaše počiatočné rozhodnutie o tom, ktorý typ kamery kúpiť, ovplyvniť reťazec budúcich nákladov, dokážete rozhodnutie o kúpe presunúť na investíciu. Dosiahnuť to môže byť také jednoduché, ako položiť si niekoľko otázok:

  • Aké funkcie kamery potrebujem?
  • Koľko úložného priestoru budem potrebovať, ak si kúpim tieto kamery?
  • Koľko elektriny bude potrebné na prevádzku systému z dlhodobého hľadiska?
  • Ako sa technológie, ktoré tieto kamery ponúkajú, podieľajú na celkových nákladoch?

Zmapovanie nákladov vo väčšom počte

Otázka „Koľko stojí bezpečnostný systém?“ ďaleko presahuje počiatočný nákup. Správna voľba na základe väčšieho obrazu môže znamenať o niečo vyššie počiatočné náklady, ale z dlhodobého hľadiska sa to vráti.

Stručne povedané, ak si hneď na začiatku nájdete čas na položenie správnych otázok – a nájdenie partnerov, ktorí sú otvorení na zodpovedanie týchto otázok a ktorí Vám pomôžu vypočítať dlhodobé náklady – tak to všetko umožní vyhnúť sa akýmkoľvek nepríjemným prekvapeniam v budúcnosti v oblasti elektriny, skladovania, prevádzky alebo nákladov na údržbu. Dôležité je, že tieto otázky tiež zaistia, že skončíte s bezpečnostným systémom, ktorý bude vyhovovať Vašim špecifickým požiadavkám.

Prečítajte si:

Kontaktný Formulár

Ak máte akýkoľvek problém alebo otázku, kontaktujte nás. Urobíme všetko pre to, aby ste čo najrýchlejšie získali odpoveď.

odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním poskytnutých osobných údajov