Pondelok – Piatok: 09:00 – 16:00

Canex Ako funguje systém rozpoznávania Evidenčných čísel vozidiel

| Canex Blog |

Publikované 12. júna 2017
Axis
Ako môže rozšírená realita spolupracovať s video dohľadom?
1. septembra 2023
Axis
6 otázok, ktoré ste možno zabudli položiť pri vytváraní plánu ochrany vášho perimetra
15. decembra 2023
Dahua
Smerovanie k bezpečnejšiemu svetu AIoT
22. augusta 2022
Hanwha
Nové využitie PoE (Power over Ethernet)
11. októbra 2021
Canex
4 bezpečnostné problémy o ktorých ste nevedeli a ich riešenie
22. októbra 2018
Dahua
Riešenie: Dahua Smart Traffic Management
24. januára 2022

Ako funguje systém rozpoznávania Evidenčných čísel vozidiel

Pre priemerného používateľa automobilov to nemusí byť úplne zrejmé, ale technológia rozpoznávania evidenčných čísel vozidiel ( License plate recognition – LPR ) je momentálne rozšírená viac než kedykoľvek predtým. S technologickým rozvojom sa táto technológia stala ekonomickým a robustným riešením pre viaceré inštalácie, ako je kontrola prístupu a činnosť policajných zložiek.

Mnohí však stále nevedia, ako technológia LPR skutočne funguje. Bob Mesnik, prezident systémového integrátora Kintronics v nedávnom článku poukazuje na to, že kľúčové prvky, ktoré vstupujú do systému LPR, sú analytický softvér, ktorý premieňa obrázky na počítačové znaky a dobrú IP kameru. Analytický softvér na konverziu je podobný optickému softvéru na rozpoznávanie znakov (OCR).

LPR je k dispozícii ako samostatný systém alebo je súčasťou dodávky s niektorými systémami na správu videa IP kamerou.

povedal Mesnik

Časti systému LPR

Prvou súčasťou rozpoznávania poznávacej značky je samotná IP kamera. Je dôležité, aby sieťová kamera používaná na tento účel bola schopná zachytiť obraz s vynikajúcou kvalitou obrazu, keďže práca analytického softvéru je od nej veľmi závislá. Rozlíšenie by malo byť na vysokej úrovni bez ohľadu na deň alebo noc.

V prípade ak nie je k dispozícii dostatočné štandardné osvetlenie, je možné pridať infračervené osvetlenie.

To môže byť použité ako samostatné svietidlo alebo poskytnuté prostredníctvom IP kamery, ktorá má zabudovaný IR žiarič. Mnoho poznávacích značiek má reflexnú farbu, ktorá zvýrazňuje číslo pri osvetlení IR žiaričom. Sieťová kamera by mala tiež podporovať široký dynamický rozsah (WDR), aby zvládla extrémne osvetlenie, ktoré môže byť prítomné.

povedal Mesnik

Rovnako existujú špeciálne požiadavky pre konkrétne inštalácie. Ak napríklad kamera potrebuje zachytiť evidenčné značky z blízkych vozidiel, malo by existovať ustanovenie na zablokovanie oslnenia kamery zo svetlometov.

Rýchlosť vozidla je tiež rozhodujúcim faktorom, pokiaľ ide o dosiahnutie vysokokvalitných obrázkov. Čím rýchlejší je pohyb vozidla, tým ťažšie je zachytenie a spracovanie evidenčných značiek vozidla. Pre efektívne fungovanie by IP kamera mala mať vysokú snímkovú rýchlosť a krátku rýchlosť uzávierky. Podľa Mesnika v mnohých prípadoch je potrebná rýchlosť uzávierky menej ako 1/1000 sekundy, aby sa zabránilo rozmazaniu.

Umiestnenie kamery je tiež dôležité. Integrátori by sa mali uistiť, že kamery nie sú umiestnené v polohe, aby nezobrazovali registračnú tabuľku v extrémnom uhle. Vo väčšine prípadov kamera zachytí jeden jazdný pruh, pričom veľkosť pruhu je určená rozlíšením kamery.

Čím širšie je zorné pole kamery, tým je potrebné vyššie rozlíšenie.

povedal Mesnik

Rozlíšenie kamery

Úloha rozlíšenia sieťovej kamery je celkom zjavná. Čím vyššie je rozlíšenie, tým lepšie sú šance na jasné zachytenie znakov na poznávacej značke. Aby sa veci uľahčili, mnohé systémy LPR si definujú požadovanú mieru rozlíšenia, aby ich systémy fungovali správne. Zvyčajne sa jedná o pixely na poznávacej značke, pixelov naprieč znakom alebo pixelov na meter.

Požadované rozlíšenie kamery je možné definovať, keď je známe rozlíšenie na poznávacej značke.

Algoritmy LPR

Konečným komponentom riešenia rozpoznávania poznávacích značiek je analytický softvér, ktorý sa používa na rozpoznávanie znakov. Hlavnou technológiou, ktorá sa tu používa, je optické rozpoznávanie znakov.

Prvá technika sa zhoduje s obrázkami.

Uloží všetky obrazové body a zodpovedá vzoru obrazu voči uloženým obrazom. Druhá metóda vyberá prvky, ako sú čiary, krivky a pretína vytvorenie zhody. Vo všetkých prípadoch sa obrázok poznávacej značky prevádza na kódovaný počítačový znak. Tieto informácie je možné porovnávať s databázou alebo len nahrávať na neskoršie použitie.

povedal Mesnik

Záver

Prečítajte si:

Kontaktný Formulár

Ak máte akýkoľvek problém alebo otázku, kontaktujte nás. Urobíme všetko pre to, aby ste čo najrýchlejšie získali odpoveď.

odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním poskytnutých osobných údajov