Pondelok – Piatok: 09:00 – 16:00

Canex Spoznajte 3 aspekty, ktoré by ste mali vedieť o WDR

| Dahua Blog |

Publikované 27. septembra 2021
Axis
Riadenie maloobchodných predajní s centralizovaným monitorovacím systémom
2. februára 2024
Axis
Chráňme našu planétu: Implementácia udržateľných plastových materiálov v bezpečnostnom priemysle
17. februára 2023
Dahua
Dahua TechMonth: Viditeľnosť v tme s plnofarebnou technológiou
13. januára 2023
Dahua
Ktoré dopravné priestupky dokáže Dahua Smart Traffic Management Solution odhaliť?
28. februára 2022
Axis
Umelá inteligencia vo finančných inštitúciách
16. júna 2023
Canex
Umelá inteligencia v doprave: Zlepšenie bezpečnosti a plynulosti dopravy vďaka pokročilým technológiám
25. apríla 2023

Spoznajte 3 aspekty, ktoré by ste mali vedieť o WDR

Scenár: Do vstupnej haly budovy musíte nainštalovať kameru, ktorá zachytí vstupný priestor.

Problém: Táto oblasť má veľa okien, ktoré preexponujú obraz, čo sťažuje zachytenie ľudí prichádzajúcich a vychádzajúcich z priestorov.

Riešenie: Bezpečnostná kamera s dobrým širokým dynamickým rozsahom (WDR).

Čo robí WDR

Dynamický rozsah je pomer medzi najväčšou a najmenšou merateľnou veličinou niečoho. V prípade sledovania videa, dynamický rozsah meria pomer medzi najsvetlejšími a najtmavšími prvkami obrazu. Technológia WDR je vynikajúca pre scény s vysokým kontrastom, ktoré súčasne vyvažujú jas a tieňované oblasti, takže obraz nevyzerá byť príliš „fúkaný“ alebo príliš tmavý.

Decibely (dB) sú hodnoty, pomocou ktorých sa meria dynamický rozsah. IHS definuje WDR na 60 dB alebo viac, aj keď nie je nezvyčajné vidieť kamery WDR s výkonom 120 dB alebo viac. Majte však na pamäti, že každý výrobca má svoj vlastný spôsob určovania dB kamery. Preto je pri porovnávaní produktových listov možné, že kamera s nižším pomerom prekoná konkurenta s vyšším pomerom dB.

Ako funguje WDR

Bezpečnostné kamery s technológiou WDR (napr. Dahua HDCVI 6.0 PLUS) používajú buď Digital WDR (DWDR) alebo True WDR. True WDR používa obrazové snímače a procesor digitálneho signálu (DSP) na zabezpečenie rovnomerného osvetlenia všetkých oblastí obrazu. Kamera na sledovanie videa s technológiou True WDR má senzory, ktoré urobia dve skenovania každého rámca videa. Prvý pri nízkej rýchlosti (aby zachytil viac svetla) zobrazuje obrázok za normálnych svetelných podmienok. Druhé skenovanie sa vykoná vysokou rýchlosťou, aby sa zachytilo celkovo menej svetla a získal sa obraz so silným svetlom na pozadí. DSP kombinuje tieto dva skeny a vytvára jeden vyvážený a dobre osvetlený obraz.

DWDR používa namiesto senzorov algoritmy na digitálne zosvetlenie príliš tmavých oblastí a stmavenie príliš jasných oblastí. DWDR sa pri poskytovaní WDR spolieha na čip DSP namiesto obrazového snímača. Upraví každý jednotlivý pixel obrazu a podľa toho vypočíta expozíciu. Táto technika má určité obmedzenia: intenzívna manipulácia s pixelmi spôsobuje, že celkový obraz je zrnitejší. Na druhej strane, DWDR nepotrebuje nákladné obrazové snímače, takže DWDR môže byť ekonomickejšou možnosťou, keď je WDR nevyhnutnosťou.

Keď nemáte WDR

Existujú dve možnosti na zlepšenie expozície obrazu bez použitia WDR. V scéne s vysokým kontrastom a silným, širokým proti-svetlom sa bezpečnostná kamera nastaví na priemerné osvetlenie, ktoré obraz stmaví. Ak nie je k dispozícii WDR, kompenzácia proti-svetla (BLC) zosvetlí obraz, aby ste lepšie videli tmavšie detaily. BLC je zastaraná technika, ktorá používa DSP na zvýšenie úrovne expozície celého obrazu. Namiesto vyváženia jasu v preexponovaných a podexponovaných oblastiach obrazu, ako to robí WDR, zosvetlí celý obraz.

Highlight Compensation (HLC) je technológia, kde obrazové senzory detegujú silné svetlo v obraze a znižujú expozíciu v týchto oblastiach, aby sa zvýšila celková kvalita obrazu. V slabo osvetlených scénach s jasným osvetlením spôsobeným horúcimi bodmi (napr. svetlomety, pouličné osvetlenie) môže byť celkový obraz príliš tmavý. Ak nie je k dispozícii WDR, použite HLC. Bezpečnostná kamera automaticky potláča zdroje jasného svetla, čo umožňuje správnu expozíciu priľahlých oblastí.

Záver

Bez ohľadu na uvedenú hodnotu dB sa výsledky obrazu budú líšiť v závislosti od zložitosti a množstva pohybu v scéne. Na určenie najlepšej bezpečnostnej kamery pre aplikáciu je vždy najlepšie otestovať, či spĺňa potreby a očakávania zákazníka.

Prečítajte si:

Kontaktný Formulár

Ak máte akýkoľvek problém alebo otázku, kontaktujte nás. Urobíme všetko pre to, aby ste čo najrýchlejšie získali odpoveď.

odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním poskytnutých osobných údajov

Pracovná Pozícia

Špecialista Podpory Predaja

prosíme, aby ste svoj životopis (CV) zaslali prostredníctvom portálu Profesia.sk

alebo nás kontaktovali e-mailom na adrese: ekonom@canex.sk.