Pondelok – Piatok: 09:00 – 16:00

Canex Inteligentné zabezpečenie predajní: Nové technológie a nové možnosti

| Canex Blog |

Publikované 27. januára 2016
Dahua
5 tipov, ako zabezpečiť, aby bezpečnostné kamery fungovali aj v zime
28. marca 2022
Hanwha
Spoločnosť Hanwha Techwin Europe uvádza nový Wisenet Viewer 1.2
14. novembra 2022
Axis
Vplyv AI analytiky a kybernetickej bezpečnosti
23. mája 2022
Hanwha
Hanwha Techwin predstavuje systém pre správu videa Wisenet WAVE 5.0
21. novembra 2022
Dahua
Dahua Full-Color Cube: Odomknite farebnú mágiu!
19. mája 2023
Dahua
Dahua Full-Color: Jasný a živý farebný obraz aj po priblížení
10. februára 2023

Inteligentné zabezpečenie predajní: Nové technológie a nové možnosti

Štúdie a analýzy strát na tovare, ktoré každoročne spracovávajú renomované štatistické agentúry hovoria jasnou rečou. Krádeže tovaru v obchodoch spôsobujú škody, ktoré nemôžu byť zanedbateľné a ich dopad oberá o zisk každého predajcu bez rozdielu na ponúkaný typ tovaru, veľkosť predajne, počet zamestnancov alebo kupujúcich.

Tento fakt viedol výrobcov zabezpečovacej techniky k vývoju inteligentných zabezpečovacích systémov, ktoré majú pomáhať chrániť tovar a včas upozorniť personál predajne, na strane druhej zvyšovať efektivitu predaja a zisk predajní. Či už prevádzkujete malý obchod alebo celý obchodný reťazec, je potrebné myslieť na adekvátne zabezpečenie ochrany zamestnancov aj tovaru. Zavedenie IP monitorovacieho systému prinieslo revolúciu v bezpečnosti, prevencii, skladovej optimalizácii, odhaľovaní podvodov a zlepšovaní zákazníckeho servisu. Celkovo možno povedať, že nástroje IP riešení ponúkajú celý rad nových možností na dosiahnutie prevádzkovej dokonalosti.

Niekoľko výhod

Implementácia IP monitorovacieho systému v maloobchodnom prostredí sa osvedčila v mnohých ohľadoch.

Medzi hlavné výhody patrí:

 • Bezproblémová integrácia. IP monitorovacie systémy fungujú na štandardných ethernetových sieťach a sú kompatibilné s vašou súčasnou infraštruktúrou.
 • Sú ľahko integrovateľné s napr. POS (Point of sale) a EAS (Electronic Article Surveillance) systémami, ktoré poskytujú efektívny spôsob na vyšetrenie podozrivých incidentov a analýzu výkonnosti predajne.
 • IP monitorovacie systémy pomáhajú zlepšiť plánovanie zamestnancov, usporiadanie prevádzky a efektívnejšie umiestnenie reklamy vo vašom obchode.
 • Zníženie času stráveného na vyšetrovanie podozrivých incidentov, zníženie nárokov na zodpovednosť, rozšírené možnosti marketingu a optimalizácia personálnych činností.

Zabezpečenie bezpečnosti zamestnancov a ochrana majetku

Spoľahlivá inteligentná ochrana je dôležitá v obchodoch s veľkým množstvom hotovosti, hodnotnými produktami alebo pri vysoko rizikových produktov, ako sú lieky a alkohol. Kamerový systém je možno ľahko nastaviť na sledovanie konkrétnej časti produktu alebo vstupných oblastí.

Celkovo možno povedať, že tento systém vám šetrí drahocenný čas, keď ide o preukázanie, že bol spáchaný trestný čin.

Použitie inteligentných kamier s detekciou pohybu a aktívnym alarmom pri poškodení kamery pomáha rýchlo odhaliť podozrivé činnosti mimo úložiska alebo vo vnútri obchodu po otváracej dobe. Kamera automaticky odošle obrázok na definované telefónne číslo príp. email a to umožňuje prijímateľovi posúdiť, či je potrebné opatrenie. Ušetrí vám to čas premárnený falošným poplachom.

Prevencia

Krádeže tovaru a hotovosti sú zjavné príčiny ušlého zisku a sú tradičným súperom video monitorovacích systémov.

Moderné sieťové video systémy povýšili tento boj na úplne novú úroveň. Poskytujú ostré obrázky s vysokým rozlíšením a integrovateľnosť s vašimi systémami na odhalenie príčin vašich strát.

Samozrejme najlepšia ochrana je kombinácia mechanických zábran ako sú zámky, mreže, kamerový systém a elektronický zabezpečovací systém v kooperácii s SBS a Políciou. Overená metóda je použitie kamerového systému so živým výstupom na monitor, hneď pri vstupe do predajne. Je to jednoduchý psychologický efekt, ktorý odrádza od páchania trestnej činnosti

Najčastejšie triky zlodejov a najúčinnejšia prevencia, ako sa proti nim brániť?

Najčastejšie používajú izotermické tašky, ktoré udržujú teplo alebo chlad a predávajú sa v nich potraviny alebo využívajú alobal, ktorý majú priamo všitý napríklad v kabáte či bunde. Keď potom niečo ukradnú a skryjú pod oblečenie, snímače (EAS brány) v predajniach nezachytia ochranné etikety na výrobkoch.

Ďalší zlodeji zase priamo odtrhnú ochrannú etiketu, prípadne prelepia čiarový kód lacnejšej položky na drahšiu. Pri integrácii IP monitorovacieho systému s vašim POS systémom môžete ľahko identifikovať a skontrolovať všetky podozrivé transakcie, ako napríklad:

 • Zľavy
 • Ručne zadané hodnoty
 • Vrátenie tovaru
 • Náhrada hotovosti
 • Manipulácia s kupónmi

Ušetrite cenný čas

Už nemusíte prezerať hodiny a hodiny videa pri analýze podozrivých transakcií. Namiesto toho máte k dispozícii podrobný zoznam, kde je každá transakcia spojená so zodpovedajúcim videom vo vysokej kvalite.

Pričom historické informácie sú vzdialené len o niekoľko kliknutí ďalej, takže už žiadny priestor pre nesprávny výklad situácie.

Optimalizácia efektivity obchodu

Analýza efektivity obchodu je často zdĺhavá úloha, zahŕňajúca časovo náročný zber dát z viacerých systémov a lokalít. Ponúkame riešenia, ktoré umožňujú efektívne:

 • Sledovanie miery konverzie
 • Analýzu toku zákazníkov
 • Vyhodnotenie marketingových a propagačných aktivít

Optimalizácia usporiadania prevádzky

Tieto analýzy, pre jednu alebo viac predajní, je možné vykonávať aj v reálnom čase. Počítač môže byť umiestnený kdekoľvek.

Pochopiť správanie zákazníkov

Vďaka strategicky umiestneným kamerám, je možné ľahko zaznamenať a merať aktivitu a správanie zákazníkov v predajni.

Moderné inteligentné video analytické nástroje ponúkajú moduly na počítanie ľudí v rade pred pokladňou, počítanie prechodov vstupy/výstupy, tzv. heat mapy – tepelné mapy pohybu zákazníka v predajni a integráciu s vašim POS- systémom, ktorý poskytuje cenné informácie o vašich zákazníkoch atď. Ako výsledok, môžete:

 • Získať jasný prehľad o toku zákazníkov
 • Monitorovať a porovnať mieru konverzie a predajnej sumy
 • Ľahko zistiť prémiové umiestnenie a hodnotu konkrétneho priestoru
 • Vývoj cien za elektronickú ochranu tovaru
 • Ceny ostávajú rovnaké, prípadne sú o niečo lacnejšie alebo navyše pribúda množstvo technologických noviniek.

Technologický vývoj do budúcna

RFID technológie budú vo väčšine prípadov náhradou čiarového kódu. Možno už o pár rokov bude realitou, že s nákupným košíkom iba prejdete popri automatickej pokladni, nič nebudete musieť vykladať. Automatická pokladňa vám oznámi výslednú sumu a umožní za tovar zaplatiť. Dnes sa už čipy RFID bežne používajú najmä v kníhkupectvách na Slovensku.

Prečítajte si:

Kontaktný Formulár

Ak máte akýkoľvek problém alebo otázku, kontaktujte nás. Urobíme všetko pre to, aby ste čo najrýchlejšie získali odpoveď.