Pondelok – Piatok: 09:00 – 16:00

Canex Dahua TechMonth (WizMind): Ako inteligentné kamery zvyšujú bezpečnosť v domovoch dôchodcov

| Dahua Blog |

Publikované 29. novembra 2021
Axis
Chráňme našu planétu: Implementácia udržateľných plastových materiálov v bezpečnostnom priemysle
17. februára 2023
Dahua
Keď sa technológia stretne s kriticky ohrozeným Hainan Gibbon
14. apríla 2023
Dahua
Zmiernenie dopravných zápch pomocou riešenia Dahua Smart Traffic Management Solution
7. marca 2022
Axis
Maloobchodníci majú novú superschopnosť
23. júna 2023
Axis
Posilnenie bezpečnosti a ochrany letísk
9. februára 2024
Dahua
IPC WizMind S prináša vylepšenú čistotu obrazu a obohatené funkcie AI
31. marca 2023

Dahua TechMonth (WizMind): Ako inteligentné kamery zvyšujú bezpečnosť v domovoch dôchodcov

Pády pacientov v domovoch dôchodcov sú vážnym problémom. Napríklad v Spojených štátoch, podľa Centra pre zneužívanie, v opatrovateľských zariadeniach každý rok zomiera na zranenia súvisiace s pádmi okolo 1800 starších ľudí. Tí, ktorí svoje zranenia prežijú, majú často zníženú kvalitu života a trpia určitou formou trvalej invalidity.

Čísla ukazujú, že 50% až 75% obyvateľov domovov dôchodcov trpí každý rok pádmi – dvojnásobné riziko pádu v porovnaní so seniormi, ktorí žijú v bežnej rezidenčnej komunite. Bolo výzvou rýchlo a efektívne odhaliť pády, najmä ak k nim dôjde v spálňach obyvateľov. V UK Komisia pre kvalitu starostlivosti uznala, že používanie CCTV môže byť jedným z najlepších spôsobov, ako zabezpečiť bezpečnosť a kvalitu starostlivosti. Používanie kamerového systému však prináša aj otázky, ako sú súkromie a ochrana údajov.

Tu vstupujú do hry technológie WizMind od spoločnosti Dahua. WizMind zahŕňa ľudskú umelú inteligenciu (AI) pre celý rad aplikácií naprieč vertikálami, ako je maloobchod, energetika, financie, doprava a zdravotná a sociálna starostlivosť. Špecifické pre sektor zdravotníctva a sociálnej starostlivosti sú algoritmy hlbokého učenia na ochranu súkromia tváre a tela v reálnom čase a stereo analýza, ktorá kombinuje kamery s dvoma šošovkami s trojrozmernou analýzou scény na detekciu náhleho fyzického pohybu, ako sú pády.

Analýza stereo videa

Rast aplikácií AI umožnil väčšiu dostupnosť riešení 3D analýzy scény, čo umožňuje analyzovať objekty a ľudí v troch rozmeroch.

Stereo analýza od spoločnosti Dahua používa dve šošovky na zachytenie samostatných obrázkov tej istej scény. Potom vypočítava „optickú paralaxu“ priestorových bodov v dvoch obrázkoch, čím poskytuje 3D informácie o scéne. Stereovízne videnie napodobňuje hĺbku pohľadu, ktorá pochádza od ľudí s dvomi očami, známa ako binokulárne videnie.

V kombinácii s algoritmom hlbokého učenia dokáže stereo analýza rozpoznať vzorce udalostí, ako sú pády, a iné správanie založené na pohybe, ako sú približujúci sa ľudia, detekcia abnormálneho počtu ľudí v oblasti a násilné správanie.

V domovoch dôchodcov môžu kamery na stereo analýzu pomôcť personálu monitorovať obyvateľov v prípade núdze a reagovať na problémy obyvateľov, ako je zakopnutie a pád. Kamery dokážu sledovať všetky tri dimenzie predmetov a spolu s ich algoritmom hlbokého učenia môžu okamžite upozorniť personál na akýkoľvek nezvyčajný alebo náhly pohyb, aký by bol zrejmý pri páde. Vďaka kamerám umiestneným v spoločných priestoroch aj v spálňach je personál schopný rýchlo reagovať na incidenty, ktoré inak môžu zostať neodhalené celé hodiny.

Príkladom takéhoto scenára je dom dôchodcov v Singapure, ktorý má kapacitu približne 400 lôžok a je rozdelený do 14 samostatných obytných prostredí, z ktorých každé je navrhnuté tak, aby slúžilo ako domáci priestor. Boli nainštalované kamery Dahua ako IPC-HDW8341X-BV-3D s inteligentnou technológiou detekcie pádu, vrátane poskytnutia 167 stereo analyzačných kamier v každej spálni. Tie spustia poplach v prípade incidentov, ako je pád, čo umožňuje okamžitú reakciu personálu. Nielenže to zvyšuje pohodu a bezpečnosť obyvateľov, ale môže to tiež znížiť náklady na prácu v domove dôchodcov.

Stereo analýzu možno navyše použiť aj v iných aplikačných scenároch. Napríklad podzemná bezobslužná garáž pre bicykle v Amsterdame nainštalovala kamery Dahua na analýzu správania, ktoré zisťujú abnormálne udalosti a predchádzajú nehodám, ako sú zakopnutie a pád, alebo podozrivé osoby, ktoré sa potulujú po tejto oblasti.

Ochrana súkromia

Pri monitorovaní ich situácie v domove dôchodcov využíva Dahua aj technológiu Privacy Protection 2.0, ktorá obsahuje maskovanie ľudskej tváre a tela na ochranu súkromia obyvateľov. Zahŕňa obmedzenie toho, čo je možné vidieť na videozáznamoch a vzťahuje sa rovnako na živé aj zaznamenané obrázky. Digitálne maskovanie prebieha na front-end zariadení (napr. sieťová kamera).

Ochrana súkromia Dahua 2.0 poskytuje oklúziu tela a tváre v reálnom čase a umožňuje používateľom prístup k zaznamenaným videám – bez toho, aby museli prekrývať tváre mozaikovými maskami. Ponúka tiež ďalšie možnosti oklúzie, ako sú nepravidelné polygóny, mozaiky a farebné bloky, a umožňuje export kódu na základe špecifikovaných cieľov, čím sa zaisťuje súkromie subjektov. Medzi výhody patria nezpixelované ľudské ciele, čo umožňuje súkromie a bezpečnosť pri zhromažďovaní dôkazov. Táto technológia tiež umožňuje analýzu tváre a ľudských vlastností bez narušenia súkromia ľudí, vďaka čomu je ideálna pre opatrovateľské domy.

Záver

Analýza stereo videa a ochrana súkromia si prídu na svoje v domovoch dôchodcov a zdravotníckych zariadeniach. Umožňujú dôsledné monitorovanie obyvateľov alebo pacientov s cieľom zabezpečiť ich pohodu a bezpečnosť a zároveň chrániť súkromie často zraniteľných jednotlivcov.

Prečítajte si:

Kontaktný Formulár

Ak máte akýkoľvek problém alebo otázku, kontaktujte nás. Urobíme všetko pre to, aby ste čo najrýchlejšie získali odpoveď.

odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním poskytnutých osobných údajov

Pracovná Pozícia

Špecialista Podpory Predaja

prosíme, aby ste svoj životopis (CV) zaslali prostredníctvom portálu Profesia.sk

alebo nás kontaktovali e-mailom na adrese: ekonom@canex.sk.