Pondelok – Piatok: 09:00 – 16:00

Canex Boj s ohňom kamerami – inovatívny a logický krok vpred

| Axis Blog |

Publikované 29. marca 2024
Hanwha
Nové využitie PoE (Power over Ethernet)
11. októbra 2021
Dahua
Dahua TechMonth (WizMind): Ako inteligentné kamery zvyšujú bezpečnosť v domovoch dôchodcov
29. novembra 2021
Dahua
Systém na správu videa: Desí vás pridanie VMS?
24. februára 2023
Dahua
Kombinované radarové a videodetekčné systémy zvyšujú obvodovú ochranu na novú úroveň
19. septembra 2022
Dahua
Prehľad Dahua 2022 a výhľad na rok 2023: Posilnenie digitálno-inteligentnej transformácie a aplikácií AI
10. marca 2023
Hanwha
Hanwha Techwin uvádza na trh päť kamier AI série P s rozlíšením 2MP
9. augusta 2021

Boj s ohňom kamerami – inovatívny a logický krok vpred

Hasičské a záchranné zložky ročne zaznamenajú tisícky požiarov. Môžu mať široké spektrum príčin, ale účinok je vždy zničujúci, ak nie je okamžite zastavený. Ničivé požiare, ako napríklad nedávne požiare na Maui v auguste 2023 a austrálska sezóna požiarov v rokoch 2019 – 2020 – hovorovo známe ako Čierne leto – sú príkladmi vytriezvenia, pri ktorých prišlo o život a boli zničené milióny hektárov pôdy.

Vplyv požiarov čoraz viac pociťujeme na celom svete. Nedávne údaje zozbierané Európskym informačným systémom o lesných požiaroch uvádzajú, že v Španielsku len v roku 2022 zhorelo takmer 300 000 hektárov pôdy, pričom odhadované náklady sa blížia k 3 miliardám eur.

Podľa NFCC predstavovalo podpaľačstvo takmer 45 % všetkých požiarov, na ktorých sa podieľali hasičské a záchranné zložky v Anglicku do marca 2023. To predstavuje viac ako 70 000 úmyselných požiarov, čo z neho robí najväčšiu jednotlivú príčinu požiarov. Podpaľači sú neuveriteľne dôležitou súčasťou ochrany pred požiarmi, pretože podpaľujú nielen lesy a budovy, ale aj skládky, smetné nádoby a zaparkované autá, čím spôsobujú kritické škody na životnom prostredí a ohrozujú bezpečnosť občanov.

Tieto štatistiky vyžadujú skutočne účinné stratégie a protiopatrenia na zvládnutie takejto ťažkej hrozby. Sieťové monitorovacie kamery, detekcia požiaru a senzory kvality ovzdušia môžu hrať hlavnú úlohu pri detekcii požiarov a meraní akéhokoľvek výsledného znečistenia.

Detekcia a reakcia na lesné požiare

Vzhľadom na obrovské oblasti, ktoré lesy pokrývajú, spolu s ich odľahlosťou, môže byť úloha identifikácie požiarov oveľa ťažšia, ale presná detekcia je rozhodujúca, aby záchranné zložky mali šancu rýchlo reagovať.

Chorvátsko je jednou z európskych krajín najviac zasiahnutých lesnými požiarmi. V snahe bojovať proti tomu sa Transmitters and Communications Ltd. (OIV) rozhodli využiť hustú sieť anténnych veží v Chorvátsku na vývoj špecializovaného video monitorovacieho systému s názvom Stribor.

Podobne ako Fire Lookout Towers (budovy umiestnené na vysokých vyhliadkových bodoch, z ktorých môžu ľudia monitorovať lesné požiare v divočine), bolo nainštalovaných 92 pokročilých PTZ kamier v miestach požiarneho dohľadu. V kombinácii s geografickým informačným systémom (GIS) sa sledovacia sieť stala neuveriteľne užitočnou pri odhaľovaní lesných požiarov skôr, ako sa príliš rozšíria.

Podobný systém bol vytvorený v Kalifornii, ale v oveľa väčšom rozsahu. Toto riešenie pozostáva zo siete takmer 650 vzdialených kamier. Hneď ako jedna z vizuálnych kamier spozoruje požiar, hasiči sú schopní na diaľku ovládať blízke kamery, aby určili presnú polohu požiaru. Dokonca aj v noci dokážu tieto kamery efektívne monitorovať oblasť vďaka vstavanému infračervenému žiareniu, ktoré im umožňuje rozpoznať požiar až do vzdialenosti 200 km.

Pomocou týchto monitorovacích riešení môžu hasiči reagovať na potenciálny požiar v priebehu niekoľkých sekúnd, čo predtým trvalo až pol hodiny, a rozhodnúť, aký druh reakcie je potrebný na zvládnutie situácie. Podľa veliteľa jednotky CAL FIRE San Diego Tonyho Mechama môže byť tento čas rozhodujúcim faktorom v tom, či sa vzplanutie stane nekontrolovateľným požiarom alebo sa dá zvládnuť. Tieto riešenia nielenže pomáhajú hasičom rýchlejšie reagovať na požiare, ale chránia aj personál, ktorý na ne už nemusí dávať pozor tak blízko nebezpečnej zóny.

Tieto riešenia možno dokonca aplikovať na špecifickejšie miesta, napríklad Big Tree v Hong Kongu, ktorý podobný systém použil na to, aby mohol lepšie chrániť životy zvierat, o ktoré sa starajú. Po veľmi tesnom kontakte s lesným požiarom si uvedomili, že je potrebné nainštalovať nové opatrenia, ktoré v ideálnom prípade nevyžadujú ďalšiu pracovnú silu. Preto sa obrátili na menší, veľmi cenovo dostupný variant systémov používaných v Chorvátsku a Kalifornii, aby zabezpečili, že katastrofa, ktorej čelili v roku 2020, sa už nezopakuje. Je dôležité si uvedomiť, že požiare predstavujú nebezpečenstvo nielen pre ľudí a budovy, ale pre každého jedného tvora v tomto prostredí.

Vyskytli sa aj snahy o začlenenie AI pri zisťovaní lesných požiarov. Systémy detekcie AI, ako sú tie, ktoré používa spoločnosť Robotics Cats, boli vycvičené na rozpoznanie skorých príznakov požiarov. Umelá inteligencia analyzuje obrázky, aby presne zistila výskyt požiaru, a ak sú viditeľné signály požiaru, v reálnom čase zdieľa výstrahu. Automatické riešenia, ako sú tieto, sú kľúčové pre minimalizáciu rizika a ochranu našej divočiny.

Svetový fond na ochranu prírody (WWF) tiež používa AI na detekciu lesných požiarov vo svojich oázach pri rímskom pobreží v Taliansku. WaterView, partner spoločnosti Axis, ktorý sa špecializuje na používanie AI v kamerách, podporuje WWF v jeho úsilí o ochranu v oázach. WaterView využíva niekoľko telekomunikačných veží, ktoré obsahujú až 5 kamier vybavených riešením smoCAM ACAP na detekciu prítomnosti dymu a upozorní príslušné strany, aby mohli zasiahnuť pred eskaláciou požiaru.

Zamerajte sa na požiare skládok a inteligentné nádoby na odpad

Zamerajte sa na požiare skládok a inteligentné nádoby na odpad

Pri spaľovaní odpadu uloženého na skládke sa šíria toxické výpary, ktoré môžu vážne poškodiť životné prostredie mesta a ľudí žijúcich v okolitých oblastiach. Dokonca aj v odľahlých oblastiach mesta, ktoré sa nemôžu spoľahnúť na dostupné zdroje energie, môžu miestne samosprávy nasadiť sieťové videokamery, ktoré fungujú na interných batériách na nahrávanie a vysielanie obrazu cez 4G sieť, aby tak pomohli policajným silám identifikovať podpaľačov.

Procesy zberu, vyzdvihnutia a separácie odpadu v inteligentných mestách možno zlepšiť aj použitím bezdrôtových senzorov inštalovaných na nádobách. Tieto sú nielen schopné merať a predpovedať úroveň naplnenia kontajnerov, aby pomohli organizovať efektívnejšiu službu, ale tiež vysielajú alarmy v prípade manipulácie alebo vandalizmu akéhokoľvek druhu, vrátane požiarov. So sieťovými kamerami, ktoré monitorujú scénu, si pyromani možno budú chcieť dvakrát rozmyslieť, kým podpália nádobu na odpad.

Pri požiari je samozrejme veľkou premennou teplota. Kamery s teplotným poplachom môžu zabezpečiť vynikajúce diaľkové monitorovanie oblastí s nebezpečenstvom požiaru, ako sú zariadenia na výrobu elektrickej energie alebo priemyselné procesy zahŕňajúce samozápalné materiály, a spustiť poplach, ak teplota prekročí nastavenú hranicu alebo keď sa jednoducho zvýši príliš rýchlo.

Detekcia požiarov v mestskom prostredí a kritickej infraštruktúre

Najznámejšou a najpoužívanejšou metódou detekcie požiaru je samozrejme dymový detektor. Zatiaľ čo tradičné detektory dymu sú účinné, majú množstvo kritických nedostatkov, ktoré môžu obmedziť ich účinnosť. Napríklad, pretože skutočne fungujú až vtedy, keď dym prenikne do detektora, môžu byť s varovaním príliš neskoré, pretože v tom okamihu už bude požiar dosť veľký. Naopak, môžu byť niekedy príliš citlivé a spúšťať falošné poplachy, ktoré môžu viesť k zbytočnej evakuácii a bezdôvodnému volaniu hasičov.

V reakcii na to sa Araani, partner spoločnosti Axis, rozhodol nájsť riešenie pomocou inteligentnej videoanalýzy na detekciu dymu a plameňa a výsledky boli pôsobivé. Riešenia FlameCatcher a SmokeCatcher od Araani nemusia čakať, kým dym prenikne do ich jednotky, a namiesto toho sú schopné vizuálne rozpoznať požiar budovy o niekoľko minút skôr ako štandardný detektor dymu. Tieto minúty robia rozdiel medzi niekoľkými škvarkami a zúrivým peklom.

Tieto riešenia poskytujú nielen lepšie prostriedky na detekciu požiaru, ale majú aj ďalšiu výhodu v tom, že poskytujú lepší prehľad o tom, čo vlastne požiar spôsobilo.

Až 50 % väčších požiarov je spôsobených ľudskou chybou alebo konaním, ale príčinu je veľmi ťažké určiť, ak ide len o tradičné detektory dymu. Videokamery umožňujú operátorovi nielen vidieť, odkiaľ sa požiar šíri, ale majú tiež veľmi dobrú šancu presne identifikovať, čo ho vlastne začalo.

Pieter Claerhout, generálny riaditeľ spoločnosti Araani

Budúcnosť dohľadu v oblasti detekcie požiarov

Kamery majú obrovský vplyv, pokiaľ ide o detekciu a reakciu na požiare. Vďaka inteligentným riešeniam poskytovaným sieťovými kamerami a inteligentnými senzormi pracujúcimi v tandeme je požiar výzvou, na ktorú môžu byť inteligentné mestá a hasičské zbory oveľa lepšie vybavené.

Od úplnej revolúcie v detekcii lesných požiarov až po prevenciu podpaľačstva v inteligentných mestách je jasné, že vizuálne senzory majú čo ponúknuť, pokiaľ ide o detekciu plameňa. Konkrétne, multisenzorové kamery môžu ďalej umožniť tieto rôzne prípady použitia z ekonomického hľadiska, pretože jedno zariadenie umožňuje používateľovi monitorovať rozsiahlu oblasť v 360 stupňoch nákladovo efektívnejšie ako viacero samostatných snímačov. Urobenie týchto typov senzorov tak univerzálnych ako tradičný dymový hlásič nielenže urobí svet bezpečnejším miestom, ale bude tiež hrať kľúčovú úlohu v boji proti environmentálnym problémom a privedie nás k udržateľnejšej budúcnosti.

Prečítajte si:

Kontaktný Formulár

Ak máte akýkoľvek problém alebo otázku, kontaktujte nás. Urobíme všetko pre to, aby ste čo najrýchlejšie získali odpoveď.

odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním poskytnutých osobných údajov

Pracovná Pozícia

Špecialista Podpory Predaja

prosíme, aby ste svoj životopis (CV) zaslali prostredníctvom portálu Profesia.sk

alebo nás kontaktovali e-mailom na adrese: ekonom@canex.sk.