Pondelok – Piatok: 09:00 – 16:00

Canex AXIS Najzaujímavejšia integrácia roku 2015

| Canex Blog |

Publikované 14. apríla 2016
Hanwha
5 najlepších trendov video dohľadu na rok 2022
14. marca 2022
Hanwha
(De)mýtizovanie najnovších technológií a podmienok kybernetickej bezpečnosti v kamerách založených na IP
8. novembra 2021
Aktuality
Prichádza NIS2: Obdoba GDPR pre oblasť kyberbezpečnosti
26. marca 2023
Canex
Ako funguje systém rozpoznávania Evidenčných čísel vozidiel
12. júna 2017
Axis
Ako riadiť meniace sa prostredie kybernetickej bezpečnosti pre kritickú infraštruktúru a priemyselné operácie
18. augusta 2023
Dahua
Dahua TechMonth (WizMind): Zlepšite prevádzku maloobchodu a služby zákazníkom prostredníctvom počítania ľudí
17. januára 2022

AXIS Najzaujímavejšia integrácia roku 2015

Chceli sme, aby systém nebol postavený len preto, lebo to ukladá zákon, ale aby skutočne poskytoval dostatok údajov, ktoré by mohli viesť k vyššej bezpečnosti pri masových podujatiach.

Informácie o projekte:

  • Návrh projektu: CANEX, spol. s r.o.
  • Použitá technológia: AXIS, Samsung (WiseNet), Lantech
  • Použité softvérové riešenie: cWatch Stadium (CANEX, spol. s r.o.)
  • Inštalácia technológie: TEXNET s.r.o.

Pre Slovenský futbalový zväz rozhodne nie sú CANEX, Axis a Samsung neznáme. Poznajú už totiž riešenie s kamerovými hniezdami použité na bratislavskom štadióne Slovan, a presne toto chceli využiť aj vo svojom Národnom tréningovom centre v Poprade. CANEX im však svojim technologickým vývojom ponúkol extra pridanú hodnotu.

Ak má byť kamerový systém na štadióne úspešný, musí byť problémová osoba bez pochýb priradená k incidentu a to najlepšie ešte počas samotného podujatia. Monitorovací podsystém preto musí mať také parametre, aby vedel osobu bezpečne rozpoznať, a ak to situácia umožňuje, aj identifikovať. Tribúna je však živý, veľmi rýchlo sa meniaci organizmus, na ktorého zdokumentovanie je potrebná rýchlosť minimálne 10 fps a pri dostatočnom rozlíšení by bolo potrebné použiť doslova stovky drahších kamier s vysokým rozlíšením.

Zákon určuje minimálne rozlíšenie 100 px na meter v celej monitorovanej oblasti na štadióne a v jeho bezprostrednom okolí. Toto rozlíšenie je však nedostatočné na účely identifikácie a preto CANEX využil kombinovaný systém s použitím viacerých kamier v jednom mieste s prídavnou PTZ kamerou, ktorou možno priblížiť požadovaný detail jednoduchým ukázaním na displej.

Naše riešenie ponúka rozlíšenie vyše 500 px na meter s rýchlosťou zamerania na konkrétne miesto za menej ako pol sekundy.

prezradil Ivan Boďa, CEO zo spoločnosti CANEX, spol. s r.o.

Vysoko intuitívne ovládanie

Obslužný softvér unikátneho ovládania otočných kamier pochádza priamo z vlastného vývoja Canexu a je už overený pri viac ako tisícke ďalších inštalácií. Celé ovládanie systému Eyrie je postavené na dotykových displejoch a má vysoko intuitívne rozhranie. Už po troch minútach ho zvládne obsluhovať každý, kto má aspoň jeden prst. Operátorovi stačí ukázať na konkrétne miesto v širšom zábere, na incident alebo konkrétneho človeka a prakticky okamžite získa detailný záber. Modularita tohto riešenia dovoľuje zachytiť súčasne toľko incidentov, koľko má štadión inštalovaných modulov.

Splniť zákon s pridanou hodnotou

Popisované riešenie prináša zákazníkovi dokonalý prehľad o celom dianí na štadióne a dokonca v rozlíšení, ktoré niekoľkonásobne prevyšuje minimálne požiadavky stanovené zákonom. Minimálny framerate určil CANEX na základe minulých skúseností na 10 fps, čo je dostatočná rýchlosť pre zachytenie každého incidentu a to vrátane zábleskov svetlice, ktorú by v dave mohol zapáliť neprispôsobivý fanúšik.

Celé ovládanie systému Eyrie je postavené na dotykových displejoch a má vysoko intuitívne rozhranie.

Systém slúži ako preventívny nástroj a je možné prepojiť ho aj s ďalšími. Aktuálne je napr. kamerový systém prepojený s informačnou tabuľou a veľkoplošnou obrazovkou pre návštevníkov. Zároveň je možné ho využívať aj v rámci tréningového procesu, kde sa mimo zápasov dajú pohyblivé kamery nasmerovať na konkrétne miesta hracej plochy a je možné ich využiť na záznam počas tréningov, prípadne na monitorovanie údržby. Zákazník tak v cene bezpečnostného riešenia požadovaného zákonom, získava „zadarmo“ aj ďalšie prídavné funkcie.

Chceli sme, aby systém nebol postavený len preto, lebo to ukladá zákon, ale aby skutočne poskytoval dostatok údajov, ktoré by mohli viesť k vyššej bezpečnosti pri masových podujatiach. Od začiatku bolo našim cieľom poskytnúť zákazníkovi viac ako len bezpečnostné riešenie vyhovujúce zákonom.

dodáva Ivan Boďa

Kľúčová je infraštruktúra

Pre úspech celého systému je veľmi dôležitý kvalifikovaný návrh dátovej siete a správna integrácia kamerových hniezd s presnou kalibráciou. Ak sa hniezda vhodne rozmiestnia, získate už pri použití pár modulov naozaj dobrý prehľad o dianí na všetkých tribúnach a nebudete k tomu potrebovať stovku ďalších kamier. Základom je optický okruh, na ktorý sú pripojené všetky technológie a tak integrácia so vstupnými turniketmi bola pomerne jednoduchá.

Operátorovi stačí ukázať na konkrétne miesto v širšom zábere, na incident alebo konkrétneho človeka a prakticky okamžite získa detailný záber.

Integrované prvé 4K kamery

Pri obvodovom dohľade sú použité aj 4K kamery, ktoré sa ukázali ako veľmi zaujímavé a úsporné riešenie pre dohľad nad veľkými plochami. V samotnom riešení pre dohľad nad hľadiskom ešte použité neboli, nakoľko v čase realizácie bola ponuka veľmi obmedzená a potrebám riešenia nevyhovovali nevymeniteľné objektívy. V budúcnosti by však takéto kamery mohli priniesť zaujímavé nové možnosti.

Popisované riešenie prináša zákazníkovi dokonalý prehľad o celom dianí na štadióne a dokonca v rozlíšení, ktoré niekoľkonásobne prevyšuje minimálne požiadavky stanovené zákonom.

Záver

Prečítajte si:

Kontaktný Formulár

Ak máte akýkoľvek problém alebo otázku, kontaktujte nás. Urobíme všetko pre to, aby ste čo najrýchlejšie získali odpoveď.

odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním poskytnutých osobných údajov

Pracovná Pozícia

Špecialista Podpory Predaja

prosíme, aby ste svoj životopis (CV) zaslali prostredníctvom portálu Profesia.sk

alebo nás kontaktovali e-mailom na adrese: ekonom@canex.sk.