Pondelok – Piatok: 09:00 – 16:00

Canex P-Iris funkcia

| Security Podpora |

Publikované 3. apríla 2023

P-Iris funkcia

Každý kto sa aspoň trochu pohybuje vo svete bezpečnostných kamier zrejme už počul výraz DC-Iris. Odborníkov snáď neurazím keď jednou vetou vysvetlím o čo približne ide. Je to automatické riadenie clony v objektíve v závislosti na množstve svetla dopadajúceho na snímací prvok kamery.

Hĺbka ostrosti

Kamera môže automaticky „prižmúriť“, keď má priveľa svetla a naopak „otvoriť oči“ ak má svetla málo. Tato veľmi užitočná funkcia P-iris však zo sebou nesie aj jednu nie veľmi chcenú vlastnosť – zmenu hĺbky ostrosti. Hĺbka ostrosti alebo skratkou DOF(Depth of Field) je práve tá časť obrazu, ktorá je správne zaostrená a je priamo závislá na zaclonení objektívu. Čím je objektív viac zaclonený tým má väčšiu hĺbku ostrosti, teda hlbšiu alebo dlhšiu oblasť v ktorej je všetko správne ostré.

Používame to nevedomky všetci ale najmä my ktorí potrebujeme na čítanie nejakú podpornú optiku. Akonáhle nevieme niečo prečítať prižmúrime oči a písmo je zrazu ostrejšie. Oko sa zaclonilo zvýšila sa hĺbka ostrosti a písmo zázračne dostalo ostrejší obrys. Ale ak prižmúrime ešte viac cely obraz sa nám rozostrí, vzniká difrakcia. Náš mozok si s rozmazaním obrazu poradí, odcloní oko a optimalizuje kvalitu obrazu. Horšie je to už s kamerou, s clonou pracuje automaticky a má na rozdiel od nás veľmi slabý procesor na to aby posúdila čo je v obraze podstatné.

Riadenie clony

DC (Direct Control) riadenie clony pri bezpečnostných kamerách neumožňuje kamere vedieť presnú pozíciu clony, ktorá je však potrebná pre optimalizáciu kvality obrazu. Spoločnosť Axis chcela túto situáciu vyriešiť a našla partnera v japonskej firme Kowa. Spoločne vyvinuli riešenie, objektív s clonou P-Iris, ktorý využíva krokový motor na presné riadenie otvorenia clony. P-Iris je skutočne inovatívne riešenie ktoré umožňuje najmä megapixelovým kamerám podávať optimálny výkon pri všetkých svetelných podmienkach. Megapixelová kamera má obecne menšie pixely ako kamera s VGA rozlíšením, využije P-Iris k vytváraniu ostrejších snímok aj v horších svetelných podmienkach.

Kamera bez funkcie P-Iris

Objektív P-Iris spolupracuje so softvérom sieťovej kamery a automaticky nastavuje optimálnu pozíciu clony. Obraz je ostrejší, s lepším kontrastom a najmä hĺbkou ostrosti. Dobrá hĺbka ostrosti, keď sú objekty v rôznej vzdialenosti od kamery zaostrené súčasne, je dôležitá pri videodohľade dlhých chodieb alebo parkovísk. Pri veľmi jasnom počasí P-Iris obmedzuje uzavretie clony a zabraňuje tak vyššie spomenutej difrakcii na ktorú sú megapixelové kamery citlivé. P-Iris objektív rieši aj nemenej dôležitý opačný prípad, keď sa clona v objektíve typu DC-Iris úplne otvorí a hĺbka ostrosti sa zmenší natoľko, že väčšia časť snímanej scény bude neostrá.

Zjednodušene sa dá kamera s objektívom P-Iris pripodobniť fotoaparátu v režime priority clony, keď sa automaticky mení len expozičný čas. Nie je to úplne presné ale vystihnutie kvality výsledku to bude postačovať.

Prečítajte si:

Kamerové Systémy

Kontaktný Formulár

Ak máte akýkoľvek problém alebo otázku, kontaktujte nás. Urobíme všetko pre to, aby ste čo najrýchlejšie získali odpoveď.

odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním poskytnutých osobných údajov